Zámecké parky a zahrady

13. 4. 2016 | autor: Milada Minaříková

Významné zámecké parky a zahrady v ČR. Většinu našich zámků obklopují krásné zámecké parky, které těmto palácům vytvářejí pěknou kulisu a návštěvníkům poskytují příjemné procházky. Některé parky jsou malé, omezené prostorem, jiné rozlehlé a volně přecházejí do lesů a okolní přírody. Všechny parky mají znaky odlišnosti a jedinečnosti, všechny jsou uměleckým dílem zahradní a parkové architektury, mnohé s památnými stromy či chráněnými porosty.

Významné zámecké parky

Valeč (KV), Teplice (UL), Libochovice (KL), Liběchov (ME), Veltrusy (ME), Lány, Praha, Průhonice ( PH), Dobříš (PB), Konopiště (BE), Jemniště, Vlašim (BE), Orlík n/Vltavou (PI), Blatná (ST), Hluboká n/Vltavou (ČB), Český Krumlov, Chlum u Třeboně (JH), Sychrov (TU), Loučeň (MB), Hrádek u Nechanic (HK), Opočno, Rychnov n/Kněžnou, Častolovice, Kostelec n/Orlicí (RK), Letohrad (OU), Slatiňany (CR), Žleby (KH), Lysice (BL), Jaroměřice n/Rokytnou (TR), Lednicko-valtický areál (BV), Jánský vrch (JE), Slezské Rudoltice (JE), Hrádek n/Moravicí (OP), Kravaře (OP), Šilheřovice (OP), Karviná, Náměšť na Hané (OL), Čechy p/Kosířem (PV), Holešov (PR), Kroměříž, Slavkov u Brna (VY), Buchlovice (UH), Bzenec (HO)

Většinu našich zámků obklopují krásné zámecké parky, které těmto palácům vytvářejí pěknou kulisu a návštěvníkům poskytují příjemné procházky. Některé parky jsou malé, omezené prostorem, jiné rozlehlé a volně přecházejí do lesů a okolní přírody. Všechny parky mají znaky odlišnosti a jedinečnosti, všechny jsou uměleckým dílem zahradní a parkové architektury, mnohé s památnými stromy či chráněnými porosty.

Nejkrásnější zámecké zahrady

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné
Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze
http://www.nm.cz/
Český Krumlov – zámecká zahrada
Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.
https://www.zamek-ceskykrumlov.eu/cs
Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby ve vlašimském parku
Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.
http://www.vlasimskypark.cz/
Vizovice – zámecká zahrada ve francouzském stylu
Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.
https://www.zamek-vizovice.cz/cs
Praha – zahrady pod Pražským hradem
Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady.
https://www.palacove-zahrady.cz/cs
Praha – Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze
Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp
http://www.vrtbovska.cz/
Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek
Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.
https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Krásný Dvůr – zámek
Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.
https://www.krasny-dvur.cz/cs
Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy
Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů
https://www.zamekrajec.cz/cs
Jemniště – svatba, rodinná oslava nebo piknik v romantickém prostředí
Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické zásnuby, svatby, rodinné oslavy, podnikové akce, ale připravíme vám i piknik do zámeckého parku.
http://www.jemniste.cz/piknik/
Děčín – jižní zámecké zahrady
Rozlehlé, ale přitom skryté, půvabné a neznámé – takové jsou Jižní zahrady zámku Děčín. Tento klenot děčínského zámku je však spojen s jednou z nejslavnějších událostí v historii Děčína – poprvé v rakouské monarchii zde rozkvetl největší leknín světa – viktorie královská.
http://www.zamekdecin.cz/web_cz/
Litomyšl – obdivujte krásu klášterních zahrad i sochy Olbrama Zoubka
Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval
http://www.ticlitomysl.cz/
Kratochvíle – zahrada letohrádku
Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.
http://www.zamek-kratochvile.cz/
Konopiště – zámecký park a obůrka pro lesní zvěř
Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.
https://www.zamek-konopiste.cz/cs
Lednice – zednářská zahrada a vzkaz předků napsaný stromy
V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.
https://www.zamek-lednice.com/cs, http://www.pruvodceparkem.cz/
Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem
Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.
https://www.zamek-lednice.com/cs
Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok
Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.
https://www.zamek-hluboka.eu/cs
Dobříš – výlet na zámek po celý rok
Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti včetně zámecké expozice. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.
http://www.zamekdobris.cz/cs/
Kroměříž – květná zahrada a půvabný Libosad
Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.
https://www.zamek-kromeriz.cz/cs
Kroměříž – podzámecká zahrada
Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.
https://www.zamek-kromeriz.cz/cs
Průhonice – zahrady s puncem UNESCO
Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.
http://www.parkpruhonice.cz/
Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel
Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie
http://www.zamek-buchlovice.cz/

Většinu našich zámků obklopují krásné zámecké parky, které těmto palácům vytvářejí pěknou kulisu a návštěvníkům poskytují příjemné procházky. Některé parky jsou malé, omezené prostorem, jiné rozlehlé a volně přecházejí do lesů a okolní přírody. Všechny parky mají znaky odlišnosti a jedinečnosti, všechny jsou uměleckým dílem zahradní a parkové architektury, mnohé s památnými stromy či chráněnými porosty.

Komentáře

Přidat komentář

Napište druhé číslo: 52, 98, 65, 32.