Vinobraní sv. Kláry nabídne nejen víno, ale i burčák, pálenky a nově také mošt z místních hroznů

11. 9. 2018 | autor: Mgr. Klára Hrdá

Přijďte si o víkendu 15. a 16. září užít svátek vinice s kouzelným výhledem na panoráma Prahy. Doprovodný program probíhá od 11.00 do 19.00 hodin.

Vinice sv. Kláry patří rozhodně ke klenotům mezi českými vinicemi. Dlouhá tradice pěstování vína, skvělá poloha i jedinečný výhled ji jak předurčují k produkci kvalitních hroznů, tak také z ní činí ideální prostředí, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Tradiční vinobraní, které se zde koná už příští víkend, k tomu navíc přidá bohatý hudební doprovod a výborné jídlo. Zejména však nabídne to nejlepší od vinařů z Čech i Moravy. Chybět nebude ani bohatá místní produkce. Ta zahrnuje kvalitní odrůdová vína a cuvée, doplněná odrůdovými pálenkami, letos nově perlivými víny
a také vinným moštem. Na správné oslavě vinobraní se bezesporu musí nalévat i burčák. V trojské botanické zahradě můžete už tradičně ochutnat jak bílou, tak červenou variantu. I letos jej ve zdejším vinném sklepě vznikne 2000 litrů. Přijďte si o víkendu
15. a 16. září užít svátek vinice s kouzelným výhledem na panoráma Prahy. Doprovodný program probíhá od 11.00 do 19.00 hodin.

Vinice sv. Kláry se rozkládá na ploše 3,5 hektaru prosluněného trojského svahu. „Vzhledem ke skalnatému podloží jsou vinnou révou osázené tři hektary plochy vinice. Každoročně zde ručně sklidíme okolo 20 tisíc kilogramů hroznů, z nichž po zpracování v místním sklepě vznikne až 20 tisíc lahví vína,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Ačkoliv většina rostlin aktuálním dlouhodobě suchým počasím trpí, místním hroznům letošní rok zatím přeje. „Léto s vysokými teplotami nemá na úrodu na zdejší vinici téměř žádný vliv. Část hroznů sice utrpělo úžeh silným slunečním žárem, suché počasí ale zároveň neprospívá plísňovým chorobám, hrozny jsou tudíž zdravé, tím se ztráty vyrovnávají. Kvalita budoucího vína se tak odvine zejména od průběhu počasí v září,“ uvádí Martin Beránek, kurátor vinice sv. Kláry. První hrozny byly z vinice sklizeny už v tomto týdnu. „Prozatím to byly zejména hrozny určené k výrobě burčáku. Pro červenou variantu to byl Modrý Portugal a pro bílou
už tradičně odrůdy Chrupka bílá a Müller Thurgau,“ dodává Martin Beránek. Hlavní sklizeň hroznů plánují vinohradníci na druhou polovinu září v závislosti na počasí a vyzrávání hroznů.

Co nabídne vinice sv. Kláry o vinobraní?
Vinařští fajnšmekři by si rozhodně neměli nechat ujít místní medailová vína, například Rulandské modré rosé 2017, oceněné na letošní soutěži Král vín. Úspěchy dlouhodobě sklízí
i červená varianta této odrůdy. Ročník 2015 získal na soutěži Král vín v tomto roce zlatou medaili. „Novinkami v naší nabídce je také kombinace odrůd Rulandské šedé
s Rulandským modrým a růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal. Ty navíc doplňují dvě perlivá vína z odrůd Modrý Portugal a Rulandské šedé. I ta mohou návštěvníci ochutnat letos poprvé,“ uvádí Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.
Máte chuť na něco ostřejšího? Pak vyzkoušejte originální odrůdové matolinové pálenky,
které příjemně zahřejí zejména v chladnějším počasí. Na výběr máte hned ze tří variant vyrobených z odrůd Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský. Nemůžete pít alkohol? Specialitou letošního vinobraní bude i varianta pro řidiče: pasterovaný hroznový mošt z odrůdy Modrý Portugal, kterého bylo vyrobeno 2000 lahví.

15. a 16. září – dva dny plné hudby a vína
Po oba víkendové dny se od 11.00 do 19.00 představí i vinařská produkce dalších předních vinařství z Čech a Moravy. Ochutnáte například vína z Vinařství Vondrák, Vinařství Konečný, Vinařství Maděřič, Pavel Binder, David Chocholatý a z mnohých dalších.
V Ornamentální zahradě se můžete těšit na stánky s nabídkou vín z Jižní Afriky či Španělska. Chybět nebude ani výborné jídlo, a to jak pro milovníky masa, tak i pro vegany a vegetariány. Ochutnáte výborné čokoládové pralinky, které se skvěle snoubí s červenými víny, „street food“ z Avokádového bistra, speciality španělské a srbské kuchyně i výtečné sýry. Na své si přijde opravdu každý labužník.
Ani letos nebude chybět hudební doprovod. Ornamentální zahradou se ponesou tóny jazzu
a na vinici vás roztančí rokenrol, boogie-woogie nebo blues. Leckoho potěší i tradiční cimbálovka či staropražské písničky. Návštěvníky čeká také vystoupení písničkáře Pavla Helana nebo „Kaliforňana z Prahy“ Geoffa Tysona.
Toužíte odhalit tajemství výroby zdejších vín? Nenechte si ujít možnost komentované prohlídky místního vinného sklepa s průvodcem. Prohlídky budou probíhat po oba dny v rámci ceny vstupu na vinobraní. Sraz zájemců je každou půlhodinu od 12.00 do 17.30 hodin
u pokladny Kovárna. Počet osob v jedné skupině je maximálně 20.

Změna programu vyhrazena. V době konání Vinobraní sv. Kláry platí do Botanické zahrady
hl. m. Prahy zvláštní vstupné. Dospělí zaplatí 200 Kč, zlevněné vstupné činí 70 Kč. V ceně
je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana a doprovodný program.

Poznejte zákulisí vinice sv. Kláry
Seznamte se s vinicí sv. Kláry během komentované prohlídky v doprovodu vinohradníků Martina Beránka a Vladimíry Egertové. Dozvíte se vše o historii památkově chráněné vinice,
o pěstování a způsobech vedení révy vinné, o jejích chorobách a škůdcích, dále také o dělení odrůd na moštové a stolní i o veškerých pracích, které na vinici probíhají během celého roku.
S průvodcem projdete celou vinicí a dostanete se i do místního sklepa, kde se hrozny zpracovávají. Provázení se koná už tuto sobotu od 14.00 a 16.00 hodin, sraz zájemců
je u pokladny v ulici Nádvorní. Na prohlídku se neplatí zvláštní vstupné, postačí běžná vstupenka do venkovních expozic botanické zahrady.
Kalendář akcí Botanické zahrady Praha
srpen – listopad 2018

Výstava afrických soch
do 30. 9.
Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál
Letošní léto patří africkému umění a kultuře. Těšit se můžete na výstavu afrických soch
i na doprovodný program. Výstava je prodejní.

Malování s Lucií Crocro
8. 9.
14.00–17.00
Ornamentální zahrada
Dříme ve vás umělecký duch? Probuďte jej pod vedením akademické malířky Lucie Crocro
na uměleckém kurzu pod širým nebem v trojské botanické zahradě.

Procházky zahradou s odborníkem
vybrané soboty, 14.00 a 16.00
Venkovní expozice
8. 9. Martin Beránek, Vlaďka Egertová – Vinice sv. Kláry AJ
6. 10. Petr Hanzelka – Podzimní záhonové trvalky a okrasné trávy AJ
13. 10. Tomáš Vencálek – Javory, podzimní barvy AJ
(Pozn.: AJ – sraz u pokladny v ul. Nádvorní)

Výstava historických fotografií
8. – 30. 9.
9.00–19.00
Výstavní sál
Seznamte se s historií Troji, Podhoří a botanické zahrady na fotografiích ve výstavním sále. Výstava se koná ve spolupráci s Nadací Quido Schwanka – Troja, město v zeleni.

Dýňový podzim
22. 9. – 21. 10.
Ornamentální zahrada
Podzim je nejbarevnější období roku. Příroda má svoji škálu barev, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, a botanická zahrada vám tuto paletu přiblíží na již třinácté výstavě dýní. Kromě ukázek kultivarového sortimentu tykvovitých rostlin se již tradičně můžete těšit na bohatá aranžmá z dýní.

Dýňové hrátky
20. – 21. 10.
Stráň
Přijďte do botanické zahrady popustit uzdu své fantazii a tvořivosti a vytvořte si z dýní skřítky, postavičky či dekorace. Tvořit může každý, záleží pouze na zručnosti a tvůrčí odvaze. Výtvory si lze odnést s sebou domů.

Nikdy nejsi sám aneb Tajemství symbiózy
12. – 28. 10.
9.00–17.00
Další ročník výstavy, na které využijete všechny smysly, vás seznámí s tajemnými vztahy v přírodě jak mezi rostlinami, tak i mezi rostlinami a živočichy. Všech exponátů je dovoleno se nejen dotýkat, ale některé budete moci i ochutnat nebo si k nim přivonět. Opět nebude chybět zvukový průvodce a popisky v Braillově písmu. K dispozici je i průvodcovská služba. Rezervace prohlídky s průvodcem předem na e-mailu: pruvodci@botanicka.cz.
Letošní výstava vznikne díky spolupráci se zahraničními partnery ze Švédska, Maďarska a Polska v rámci projektu Erasmus+ KA2, viz www.garden-comein.com.

Halloween
31. 10.
16.00–19.00
Ornamentální zahrada
Dlabání dýní v období Dušiček je starou keltskou tradicí, pokračovat v ní můžete i v botanické zahradě. Dýně bude možné zakoupit přímo na místě. Pro děti budou do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18 hodin vyjde tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýňovými lampiony. Během odpoledne a večera bude také možnost zakoupit v občerstvení špekáček, opéct si ho a posedět u ohně. S sebou si nezapomeňte vzít oblečení, které je možné umazat, lžíci a nůž na dlabání.

Svatomartinský přípitek
11. 11.
od 11.00
Vinice sv. Kláry
Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak tajemství kvality nového ročníku. Již tradičně vás zveme ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na vinici sv. Kláry.

Adventní tvoření
24. – 25. 11.
10.00–16.00
Zázemí administrativní budovy
Vánoce jsou svátkem klidu a pohody a všichni se na ně dlouho těšíme a připravujeme. Přijďte si vyrobit vánoční dekorace nebo malý dárek pro své blízké. Podrobnější informace na www.botanicka.cz.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

Kořeny osobností
Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy
Více než osm desítek osobností poctilo v uplynulých devíti letech Botanickou zahradu
hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,
ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.
Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman
či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost
na Stezce osobností potkat a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat
a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností
si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

Pro více informací kontaktujte:

Mgr. Klára Hrdá
Referentka pro vnější vztahy a média
e-mail: klara.hrda@botanicka.cz, mobil: 731 413 517

Darina Miklovičová
PR manažerka pro externí komunikaci
e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

Komentáře

Přidat komentář

Kolik má pavouk nohou?