Listopadový Zahrádkář právě vychází

24. 10. 2018 | autor: Jana Lapáčková

Již 50 let vychází časopis Zahrádkář! Praktickými radami, postřehy a zajímavými informacemi neúnavně informuje své čtenáře o aktuálním dění nejen v zahradnickém sektoru. Každé číslo potěší nejen své věrné čtenáře, ale zaujme i ty, kteří se k tomuto měsíčníku dostávají poprvé.

Petr Hanzelka, kurátor trvalek a okrasných trav z Pražské botanické zahrady představí současné trendy květinových výsadeb. Ve svém příspěvku uvažuje nad změnami v používání okrasných rostlin. Jejich uspořádání na zahradě se postupem let mění a podléhá větším či menším módním trendům. V posledních letech jsou „in“ spíše výsadby, které alespoň do určité míry hledají inspiraci v přírodě, jednotlivá rostlinná individua spíše ustupují do pozadí a důraz je kladen na výsadbu jako celek, celé vysazené společenstvo…

Na návštěvu jsme se protentokrát vydali za historikem, spisovatelem, publicistou, ale i vášnivým zahradníkem PhDr. Vlastimilem Vondruškou, CSc. Šéfredaktor Jan Stanzel v zajímavém rozhovoru využil jeho historických znalostí k objasnění toho, jak vypadala středověká zahrádka či sad (štěpnice), co lidé v tomto období pěstovali a následně jedli a pili. Dozvíte se například i to, že divadlo je ideální relaxace, ale současně pro spisovatele jedinečný způsob přímé komunikace s divákem. A věděli jste že, Vlastimil Vondruška píše imaginativní technikou? Více se dočtete v právě vycházejícím listopadovém čísle časopisu Zahrádkář.

Kristýna Petříková přináší článek o chřestu. Dozvíte se, jak poznáte kvalitní chřest, jak vypadá rostlina a co je konzumní částí. Zjistíte, jaké tělu prospěšné látky tato lahůdková zelenina obsahuje, ale i rady pro jeho správné zpracování.

Pravidelná příloha Zahrádkářka přináší několik tipů na zajímavé recepty, ale i kreativní nápady na podzimní dekorace.
Přírodní antibiotikum, skvělý antibakteriální a antivirový prostředek při bolesti krku a nachlazení a dokonce také surovina vhodná pro redukční dietu. Už víte, o co se jedná? O (ne)obyčejnou cibuli! Lucie Peukertová seznamuje ve svém příspěvku s jejím tradičním ale i méně běžným použitím a přináší rovněž několik chutných receptů.

Hana Šebestová Kindelmannová v podzimních dekoracích vyzdvihuje populární šedé a bílé tóny a vytváří v nich lákavé podzimní dekorace. Věnec z kaštanových slupek, sesazený podzimní košíček, nebo třeba mechové závěsné srdíčko, kterým můžeme udělat radost někomu blízkému. Zkuste to také.

Skeletované listy jistě každý zná, jejich křehká krása působí něžně a rafinovaně. O tom, že vypreparovat takový listový skelet není složité, chce jen trochu trpělivosti a času píše Pavla Jelínková. Díky jejímu postupu to zvládnete jistě i Vy!

Informace o časopise najdete na www.zahradkar. org a na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč si můžete objednávat na telefonním čísle 222 780 739.
Předplatné činí stále 28 Kč za jedno doručené číslo časopisu, ve volném prodeji 34 Kč. Na předplatném oproti stánkovému prodeji ušetříte 72 Kč ročně!

Komentáře

Přidat komentář

Kolik má člověk nohou?