Muzejní noc 17.5., Den fascinace rostlinami 18.5., Rozkvetlé skleníky

12. 5. 2019 | autor: Mgr. Michaela Nováková

(TZ) Společnost Výstaviště Flora Olomouc i letos svým programem podpoří 6. ročník Olomoucké muzejní noci. Pro návštěvníky chystá noční komentované prohlídky palmového skleníku. Zapojí se i do Dne fascinací rostlinami, kde navíc nabídne komentované procházky botanickou zahradou a naučnou soutěž pro děti.

Na speciálně nasvícený palmový skleník ve Smetanových sadech se mohou návštěvníci těšit v pátek 17. května v rámci Muzejní noci v Olomouci. Komentované prohlídky budou v časech 20.30, 21.30 a 22.30 hodin.
Mezinárodní akce Den fascinace rostlinami se koná pod záštitou ministra zemědělství a Asociace soukromých zemědělců a letos připadá na sobotu 18. května. Výstaviště Flora Olomouc jej oslaví rovněž nočními prohlídkami palmového skleníku ve 20.30, 21.30 a 22.30 hodin. K tomu navíc zve na komentované prohlídky botanické zahrady v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin. Děti se zde mohou zapojit do naučné hry „Za tajemstvím rostlin“.
Kapacita míst na komentované noční prohlídky sbírkových skleníků je omezená. Vstupenky jsou v prodeji od 1. května na www.flora-ol.cz.
Sbírkové skleníky a botanická zahrada s rozáriem jsou jinak návštěvníkům otevřeny každý den kromě pondělí vždy od 9.30 do 18 hodin. Do botanické zahrady a rozária je vstup volný.

Wolkerova 17, 771 11 Olomouc | telefon +420 604 295 780
email novakova.michaela@flora-ol.czwww.flora-ol.cz

V květnu a červnu se v kaktusovém skleníku nabízí návštěvníkům pohled na rozkvetlou „kaktusovou pláň“. Kvete zde většina druhů.
Kaktusový skleník nabízí návštěvníkům kolekci více než 400 kaktusů a sukulentů, které se v současné době pyšní nepřebernou škálou barevných květů. „K vidění jsou menší druhy kaktusů rodů Mammillaria, které jsou známé tím, že mají místo žeber bradavkovité výrůstky a bohatě kvetou drobnými květy v malých věnečcích. Dále druhy Ferocactus či Eulychnia. Sbírka nabízí i sloupovité kaktusy, které v domovině dorůstají do úctyhodné výšky 15 až 25 metrů. Největší keřovité kaktusy se zploštělými články patří rodu Opuntia a poranění jejich velkými trny opatřenými zpětnými zoubky bývají velmi bolestivá. Plody mnohých kaktusů jsou jedlé a v jižních zemích je prodávají na trhu jako ovoce,“ prozradila marketingová pracovnice zahradnického úseku Výstaviště Flora Olomouc Helena Šupová.
Kaktusový skleník spolu se sousedním tropickým skleníkem byl vybudován v 50. letech minulého století. Poprvé byl otevřen 18. srpna 1962 při příležitosti zahájení 4. celostátní zahradnické výstavy.
Sbírkové skleníky ve správě Výstaviště Flora Olomouc se nachází ve Smetanových sadech a patří k historicky nejstarším skleníkům v naší republice. Největší z komplexu skleníků, palmový skleník, je prohlášen kulturní památkou České republiky.
Otevírací doba sbírkových skleníků je denně kromě pondělí od 9.30 do 18 hodin.

Komentáře

Přidat komentář

Kolik má pavouk nohou?