Prohlášení Svazu květinářů a floristů ČR

20. 3. 2020 | autor: Ing. Jiří Horák

Svaz květinářů a floristů České republiky (SKF ČR) je profesní svaz, který sdružuje přední pěstitele květin, floristy, obchodníky s květinami a pomocným materiálem, odborné zahradnické, školy, výzkumný ústav okrasného zahradnictví, botanické zahrady i ostatní zájemce o tuto problematiku.

Právě SKF ČR a několik oborově příbuzných svazů se rozhodlo společně jednat. Jejich členové a další jedinci v oboru působící byli současnou situací ohroženi víc, než si mnozí uvědomují. Předsednictva jednotlivých profesních svazů během velice krátké doby vyhodnotila závažnost situace. Vzniklo několik prohlášení a zpráv ze strany SKF ČR, adresovaných řadě vládních institucí. Svaz květinářů a floristů navíc všechna tato prohlášení a zprávy zveřejnoval na svých facebookových stránkách. Zdůraznit je nutné právě tu skutečnost, že všechny tyto postupy byly realizovány v době před rozhodnutím krizového štábu o celostátní karanténě. V současné době, v pozadí karanténních podmínek, bychomjiž přemýšleli také jinak.
Velkou motivací jednotlivých svazů byl samotný fakt, že aktivita na zahradě je v těchto dnech více než žádoucí. Omezit shromažďování, vyprázdnit obchodní centra,zajistit přístup k zahradnickému materiálu, dostat lidi ven do bezpečí svých zahrad k aktivitě, která má nejen na psychiku pozitivní vliv, a která je v tomto období aktuální. Pěstitelé květin v tomto období nabízí to nejlepší ze sortimentu celého roku a nejeden nadšený zahrádkář se na jaro a pobyt ve své zahradě těší celý rok.Realizace této aktivity byla ale v ohrožení a my doufali, že to můžeme zvrátit. Vše nám tedy zapadalo dohromady a nebyl důvod, proč o to nebojovat.
Pro odbornou veřejnost není žádným tajemstvím, že příprava pro jarní prodej jakékoliv rostlinné produkce začíná v předchozím vegetačním období. V případě květinářské produkce je tomu již od září předchozího roku.Zahradnic­kéoborybyly ohroženy právě proto, že se aktuální krize odehrává v období předjaří. V tomto období jsou realizovány výnosy, ze kterých je financován celoroční provoz. Podle dostupných statistik je v měsících březen až květenrealizováno 70–85 % ročních tržeb. Omezení prodeje v tomto období by tedy mohlo vést až k likvidaci některých firem a zániku pracovních míst.Ohrožen byl tedy obor jako takový. O to, aby k tomuto nedošlo právě předsednictvo SKF ČR bojovalo. Bojovalo za to, aby lidé mohli do svých zahrad, aby jim čeští pěstitelé mohli nabídnout sadbu toho nejlepšího, na čemž již více než půl roku intenzivně pracují, a abylidé přečkali toto období v bezpečí těch nejvíce uklidňujících prostor, tedy svých zahrad, během jejich velebení. Prioritou rozhodně nebyl chod floristických podniků a prodej řezaných květin.
Záměrem tohoto sdělení je uvedení některých spekulativních nepravd či polopravd na správnou míru a informování veřejnosti mnohem objektivněji.

Předsednictvo Svazu květinářů a floristů České republiky

Komentáře

Přidat komentář

Napište část těla: preclík, voda, klávesnice, nos.