Zpravodaj

Vědci mapují významné parky a zahrady z dob totality, vybrali 30 nejlepších

12. 2. 2020 | autor: Anna Tichá

Odborníci se poprvé v historii obsáhle zabývají parky a zahradami, které vznikly na českém území v období nacistické a komunistické totality, tedy mezi léty 1939–1989. Cílem pětiletého projektu je posoudit dochovaná díla, ověřit zda jsou dostatečně chráněna a vytvořit soubor nástrojů péče o tuto specifickou součást národního kulturního dědictví. Projekt potrvá do konce roku 2022 a Ministerstvo kultury ho podpořilo částkou 20 milionů korun. Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně spolu s Výzkumným ústavem geodetickým, topografickým a kartografickým už vybrali 30 nejhodnotnější míst, kterými se budou dál zabývat. Je mezi nimi například Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, krajinářská úprava pietního území v Lidicích, parkové úpravy okolí někdejšího Stalinova pomníku v Praze a další místa.

Pokračování

Květinářské a floristické dny 2020 v Olomouci

11. 2. 2020 | autor: Ing. Jiří Horák

(TZ) 7. až 8. února 2020 se uskutečnily v pavilonu C Výstaviště Flora a.s. v Olomouci tradiční Květinářské a floristické dny spojené s členskou schůzí Svazu květinářů a floristů ČR.

Pokračování

Výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana již za měsíc

10. 2. 2020 | autor: Mgr. Klára Hrdá

(TZ) Výstava začíná už 6. března a zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 22. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Na výstavu platí běžné vstupné.

Pokračování

Vůně citrusů a záplava květů exotických rostlin. I takový může být únor v olomouckých sbírkových sklenících

28. 1. 2020 | autor: Bc. Pavlína Hamouzová

(TZ) Vánoce jsou dávno za námi, po sněhu ani památky a v tomto mlhavém zimním období snad každý rád vzpomíná na teplé a slunečné počasí. Za exotikou v zimě ale nemusíte daleko. Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc opět zvou návštěvníky na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat. Tropický, subtropický, palmový a kaktusový skleník otevře návštěvníkům své brány už 1. února 2020.

Pokračování

Aktivita SZKT měla smysl, hrozba dalšho kácení dřevin prozatím odvrácena!

13. 1. 2020 | autor: Anna Tichá

(Mimořádná zpráva) Aktuální zprávy týkající se projednávání tzv. invazní novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a navržené změny režimu kácení dřevin, které rostou v ochranných pásmech vodovodů a kanalizací (§ 8, odst. 2 zákona). Navržená změna výrazně oslabovala právní ochranu dřevin, hrozilo nekontrolovatelné kácení význačných stromořadí v centrech měst a obcí. SZKT se proti tomuto návrhu jasně vymezila a spolu s Vámi vyvinula značné úsilí a aktivitu, aby tato změna byla z návrhu novely stažena.

Pokračování

Program Botanické zahrady na leden 2020

6. 1. 2020 | autor: Anna Tichá

BOTANICKÁ ZAHRADA HL. M. PRAHY Trojská 800/196, 170 00 Praha 7 – Troja tel.: +420 234 148 111 e-mail: info@botanicka.cz www.botanicka.cz

Pokračování

Výstaviště Kroměříž v roce 2019 navštívilo přes čtvrt milionu návštěvníků

20. 12. 2019 | autor: Ondřej Kuropata

(TZ) Výstaviště Kroměříž uzavírá rok 2019 s velkým úspěchem. Jeho branami prošlo během celého roku bezmála 270 tisíc návštěvníků. Největším lákadlem zůstávají zahradnické výstavy Floria, jejichž čtyři části navštívilo téměř 140 tisíc příchozích.

Pokračování

Víte, jak správně vybrat vánoční hvězdu a jak se o ni starat?

30. 11. 2019 | autor: Anna Tichá

Pochází z Mexika a Střední Ameriky a znali ji už staří Aztékové. Používali ji jako lék na snížení horečky. Její latinský název zní Poinsettia pulcherrima nebo také Euphorbia pulcherrima, my ji známe jako vánoční hvězdu. Pokud se právě teď chystáte ji koupit, aby ozdobila váš letošní sváteční interiér, máme pro vás několik důležitých rad a doporučení.

Pokračování

Otevřený dopis ministru životního prostředí Mgr. Richardu Brabcovi od SZKT

7. 11. 2019 | autor: Anna Tichá

Nesouhlas s plánovanou změnou zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (invazní novela)

Pokračování

FOR GARDEN 2020: největší veletrh pro zahrady a komunální sféru – buďte i Vy jeho součástí

4. 11. 2019 | autor: Anna Tichá

Pozvánka k aktivní účasti na již 14. mezinárodním veletrhu zahradní architektury, zeleně, nábytku, zahradní a komunální techniky FOR GARDEN 2020, který se uskuteční 26.–29. 3. 2020 v PVA EXPO PRAHA. Odborný kontraktačně-prodejní veletrh FOR GARDEN je největším veletrhem pro zahradu jako celek a komunální sféru včetně vybavení dětských hřišť a sportovišť v České republice. Veletrh se koná tradičně na začátku zahradní a stavební sezóny a je vždy ucelenou přehlídkou všech komponentů pro dokonalou zahradu. Souběžně se uskuteční také veletrhy FOR HABITAT, FOR INTERIOR, DESIGN V KOUPELNĚ a DESIGN SHAKER.

Pokračování