Zpravodaj

Děčínská kotva 2020 mimořádně na sociální sítí vč. adres k prohlížení kytic a hlasování

30. 5. 2020 | autor: Ing. Jiří Horák

(TZ) XLIX. ročník nejstarší a nejvýznamnější floristické soutěže v České republice, Děčínská kotva 2019 probíhá letos s ohledem na pandemii onemocnění COVID-19 mimořádně na sociální síti, konkrétně na facebookové stránce Děčínská kotva – Mistrovství floristů ČR. Soutěž byla zahájena 13.4., kdy došlo ke zveřejnění propozic. Závěr celé soutěže bude 13.6. 2020, kdy budou online vyhlášeny vítězné práce. Děčínská kotva chce touto formou poděkovat našemu integrovanému záchrannému systému, vojákům, prodavačkám, pečovatelům, dobrovolníkům a všem, kteří zůstali statečně v první linii, abychom my mohli ve zdraví vázat kytice. Prioritou 49. ročníku je toto malé velké gesto a jelikož soutěž proběhne pouze omezenou formou, mistrovský titul za 49. ročník Děčínské kotvy udělován nebude.

Pokračování

Živé pasti lákají pozornost - pozvánka na výstavu masožravých rostlin

26. 5. 2020 | autor: Kristýna Buchtová

(TZ) Od úterý 26. května jsou po vynucených „prázdninách“ opět přístupné pro veřejnost sbírkové skleníky olomoucké Flory ve Smetanových sadech a následující týden ožijí jejich prostory unikátní výstavou masožravých rostlin Živé pasti.

Pokračování

Botanická zahrada v Troji otevírá skleník Fata Morgana a představuje novinky na květen/červen 2020

21. 5. 2020 | autor: Mgr. Klára Hrdá

(TZ) V rámci uvolňování opatření na ochranu před epidemií nové koronavirové infekce se od 26. května pro veřejnost otevře skleník Fata Morgana. Návštěvníci se mohou těšit na procházku tropickým rájem plným exotických květin. Během nucené uzavírky skleníku prošly výsadby řadou změn. Expozice krášlí nové druhy rostlin včetně orchidejí, mnohé z nich jsou právě v plném květu. Už od 25. května se návštěvníci Ornamentální zahrady budou moci občerstvit v rostlinném bistru Botanická na talíři, jeho nabídka se nově rozšířila o domácí limonády. Zájemci se mohou už nyní zastavit pro víno u okénka Vinotéky sv. Klára.

Pokračování

Výstaviště Kroměříž ruší zahradnickou výstavu Floria Jaro a připravuje farmářské trhy

17. 4. 2020 | autor: Ondřej Kuropata

(TZ) Kroměřížské výstaviště musí přistoupit ke zrušení největší zahradnické výstavy v České republice – Floria Jaro. Důvodem je přetrvávající stav koronavirové epidemie. Návštěvníci se mohou těšit na jiné akce. Výstaviště Kroměříž nově připravuje organizování farmářských a řemeslných trhů, které by se pořádaly za přísných hygienických podmínek.

Pokračování

Děčínská kotva 2020 mimořádně na sociální sítí

31. 3. 2020 | autor: Ing. Jiří Horák

Mezi českými floristy vznikla iniciativa pro zachování letošního ročníku české floristické soutěže Děčínská kotva – Mistrovství floristů ČR, která by bylo jinak zrušena. Přesunuli jsme soutěž na facebook a otevřeli veřejnosti. Touto cestou chceme poděkovat našim lidem, kteří stojí v první linii v boji s nákazou COVID 19. V soutěži je pouze jedna disciplína. A to „Kytice pro hrdinu“. Přikládáme podrobné propozice. Pokud se vám tento nápad líbí přidejte se k nám, nebo podobnou soutěž vyhlaste ve vaší zemi. Nikdy není dost díků pro hrdiny v této nelehké době. S pozdravem a přáním pevného zdraví, Ing. Jiří Horák, předseda SKF ČR

Pokračování

Prohlášení Svazu květinářů a floristů ČR

20. 3. 2020 | autor: Ing. Jiří Horák

Svaz květinářů a floristů České republiky (SKF ČR) je profesní svaz, který sdružuje přední pěstitele květin, floristy, obchodníky s květinami a pomocným materiálem, odborné zahradnické, školy, výzkumný ústav okrasného zahradnictví, botanické zahrady i ostatní zájemce o tuto problematiku.

Pokračování

Vědci mapují významné parky a zahrady z dob totality, vybrali 30 nejlepších

12. 2. 2020 | autor: Anna Tichá

Odborníci se poprvé v historii obsáhle zabývají parky a zahradami, které vznikly na českém území v období nacistické a komunistické totality, tedy mezi léty 1939–1989. Cílem pětiletého projektu je posoudit dochovaná díla, ověřit zda jsou dostatečně chráněna a vytvořit soubor nástrojů péče o tuto specifickou součást národního kulturního dědictví. Projekt potrvá do konce roku 2022 a Ministerstvo kultury ho podpořilo částkou 20 milionů korun. Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně spolu s Výzkumným ústavem geodetickým, topografickým a kartografickým už vybrali 30 nejhodnotnější míst, kterými se budou dál zabývat. Je mezi nimi například Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, krajinářská úprava pietního území v Lidicích, parkové úpravy okolí někdejšího Stalinova pomníku v Praze a další místa.

Pokračování

Květinářské a floristické dny 2020 v Olomouci

11. 2. 2020 | autor: Ing. Jiří Horák

(TZ) 7. až 8. února 2020 se uskutečnily v pavilonu C Výstaviště Flora a.s. v Olomouci tradiční Květinářské a floristické dny spojené s členskou schůzí Svazu květinářů a floristů ČR.

Pokračování

Vůně citrusů a záplava květů exotických rostlin. I takový může být únor v olomouckých sbírkových sklenících

28. 1. 2020 | autor: Bc. Pavlína Hamouzová

(TZ) Vánoce jsou dávno za námi, po sněhu ani památky a v tomto mlhavém zimním období snad každý rád vzpomíná na teplé a slunečné počasí. Za exotikou v zimě ale nemusíte daleko. Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc opět zvou návštěvníky na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat. Tropický, subtropický, palmový a kaktusový skleník otevře návštěvníkům své brány už 1. února 2020.

Pokračování

Aktivita SZKT měla smysl, hrozba dalšho kácení dřevin prozatím odvrácena!

13. 1. 2020 | autor: Anna Tichá

(Mimořádná zpráva) Aktuální zprávy týkající se projednávání tzv. invazní novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a navržené změny režimu kácení dřevin, které rostou v ochranných pásmech vodovodů a kanalizací (§ 8, odst. 2 zákona). Navržená změna výrazně oslabovala právní ochranu dřevin, hrozilo nekontrolovatelné kácení význačných stromořadí v centrech měst a obcí. SZKT se proti tomuto návrhu jasně vymezila a spolu s Vámi vyvinula značné úsilí a aktivitu, aby tato změna byla z návrhu novely stažena.

Pokračování