Zpravodaj

Kouzlo motýlích křídel, japonská dokonalost bonsají i perlivé víno. Květen v trojské botanické zahradě patří lásce i zážitkům

13. 4. 2018 | autor: Mgr. Klára Hrdá

(TZ) Blíží se nejromantičtější měsíc roku. Kde jinde políbit svou drahou polovičku, než pod rozkvetlým stromem v trojské botanické zahradě? Romantickou náladu podpoří procházka tropickým skleníkem plným poletujících pestrobarevných motýlů. V Japonské zahradě vás svou dokonalostí okouzlí bonsaje, odhalíte tajemství čajového obřadu i rytmy japonských bubnů. Na závěr se pokocháte výhledem na Prahu z vinice sv. Kláry se sklenkou letošní novinky z místní vinice – perlivého vína. Výstavu motýlů ve skleníku Fata Morgana můžete navštívit denně kromě pondělí od 9.00 do 18.00 hodin až do 20. května. Bonsaje si nenechte ujít od 5. do 20. května denně od 9.00 do 20.00 hodin, po oba víkendy je připraven bohatý doprovodný program věnovaný japonskému umění a kultuře. Jaro v botanické je ve znamení lásky i asijského šarmu.

Pokračování

Informační tabule v olomouckých historických parcích představují veřejnosti Projekt obnovy vegetačních prvků

3. 4. 2018 | autor: Mgr. Michaela Nováková

Projekt obnovy Smetanových, Čechových a Bezručových sadů řeší regeneraci porostů dřevin v historických parcích. Hlavním cílem je prosvětlení a uvolnění porostů, obnovení kompozičních os a zlepšení zdravotního stavu dřevin. Kácení nemocných a neperspektivních stromů bude probíhat ve dvou termínech, do konce období vegetačního klidu a dále pak na podzim 2018. S výsadbou nových keřů a stromů se začne na konci léta 2018. O veškerém dění v parcích, souvisejícím s projektem, se návštěvníci dozví na informačních panelech umístěných v parku.

Pokračování

Otvírání jara - soutěž podporující zahradnické a floristické řemeslo (výsledky)

29. 3. 2018 | autor: Ing. Jiří Horák

(TZ) Soutěž Otvírání jara se uskutečnila minulý pátek na výstavišti v Letňanech. Celkem se ji zúčastnilo devět soutěžících zahradnických studentů a učňů ze škol a učilišť

Pokračování

47. Mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva 2018

27. 3. 2018 | autor: Ing. Jiří Horák

Program a propozice Děčínské kotvy 2018 vč. přihlášky. Termín uzávěrky pro soutěžící je 30.3.2018!!

Pokračování

DNES slavnostní vernisáž výstavy Tajemná Indonésie v palmovém skleníku

26. 3. 2018 | autor: Mgr. Michaela Nováková

(TZ) Slavnostní vernisáž s exotickým programem otevře výstavu v pondělí 26.3.2018 v 17 hodin. Tu si pak návštěvníci mohou vychutnat do konce října, tudíž i v rámci jarní etapy Flory Olomouc 26. – 29. dubna 2018.

Pokračování

Polabský motýl 2018 - VÝSLEDKY

26. 3. 2018 | autor: Ing. Jiří Horák

Ve středu 21.3. se na Výstavišti Lysá nad Labem uskutečnil 18. ročník soutěže v aranžování květin pro střední zahradnické a zemědělské školy Polabský motýl 2018, letos na téma "Hvězdy stříbrného plátna".

Pokračování

Vědci v Lednici získají unikátní přístroj k výzkumu rostlin

23. 3. 2018 | autor: Mgr. Jiřina Studenková

(TZ) Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně získá unikátní přístroj pro genetický výzkum rostlin Next Generation Sequencing. Bude sloužit k rychlé identifikaci rostlinných chorob, přinese zdravější produkci potravin. Ani v zahraničí se nejedná o běžné vybavení univerzitních a laboratorních zařízení.

Pokračování

Asijská elegance a šarm vládnou ve skleníku Fata Morgana Trojská botanická zahrada zahájila výstavu exotických orchidejí

2. 3. 2018 | autor: Mgr. Klára Hrdá

(TZ) 1.března proběhlo za účasti velvyslanců Filipín, Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu - členských zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) slavnostní zahájení očekávané výstavy orchidejí. Role patronek se ujaly krásné dámy, zpěvačka Lucie Bílá a herečky Iva Hüttnerová a Michaela Kuklová. Tématem dvanáctého ročníku výstavy orchidejí je Asie a představí část z obrovského bohatství, které se skrývá uvnitř asijských tropických pralesů od nížin až po velehory. K výzdobě výstavy přispěly tentokrát i ambasády pěti zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie zapůjčením zajímavých dekorativních předmětů a soch. Výstava se koná ve skleníku Fata Morgana od 2. do 25. března, otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 18.00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný víkendový program, workshop aranžování, poradna odborníků i prodej rostlin.

Pokračování

Flora Olomouc se po zimě otevírá veřejnosti a novými záhony zvelebuje parky i město

22. 2. 2018 | autor: Mgr. Michaela Nováková

(TZ) V olomouckých historických parcích ve správě Výstaviště Flora Olomouc finišují sezonní údržby na které postupně naváže výsadba nových stromů. Především však celkové dění ve Smetanových, Čechových a Bezručových sadech ukazuje, že se Flora po zimě připravuje na novou sezonu. Největší novinkou a zvelebením prostor u pavilonů G a H, jsou nově vysázené expoziční záhony cibulovin všeho druhu. „Ozeleněné“ budou i některé části města Olomouce dle projektu Ozelenění města. Únorovými víkendy se veřejnosti otevřely čtyři sbírkové skleníky. V palmovém skleníku se připravuje unikátní výstava Tajemná Indonésie. Oblíbené Rozárium i Botanická zahrada v Bezručových sadech se v dubnu otevřou veřejnosti.

Pokračování

Skleník Fata Morgana již za měsíc ovládnou tropické orchideje

4. 2. 2018 | autor: Mgr. Klára Hrdá

(TZ) Trojská botanická zahrada připravuje nejočekávanější událost této sezony. Skleník Fata Morgana již za měsíc ovládnou tropické orchideje. Výstava se tentokrát ponese v asijském stylu

Pokračování