Zpravodaj

Podzim v trojské botanické zahradě bude hýřit barvami Venkovní expozice se promění v pohádkový svět plný dýní a květin

31. 8. 2018 | autor: Mgr. Klára Hrdá

(TZ) S příchodem podzimu se do Botanické zahrady hl. m. Prahy opět vrátí oblíbené dýně. Už podvanácté zaplní Ornamentální zahradu široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Předlohou pro letošní hravá aranžmá byly pohádkové postavy známé z dětských knížek. Návštěvníci se tak od 22. září do 21. října v zahradě potkají třeba s  čarodějnicí, drakem či vodníkem. Závěr výstavy pak bude patřit tvůrčím duším, ať už dětským, nebo těm dospělým, během dýňových hrátek totiž může popustit uzdu své fantazie každý bez rozdílu věku. Z drobnějších plodů dýní vzniknou zvířátka, skřítci, různé příšerky i drobné dekorace, které zkrášlí zahradu, balkon či okenní parapet. O tom, že vydlabaná dýně s hořící svíčkou vykouzlí úsměv na každé dětské tváři, se přesvědčíte během oslavy svátku Halloween, jenž se v zahradě slaví už tradičně poslední říjnový den.

Pokračování

Dozrál čas na dožínky...

29. 8. 2018 | autor: Anna Tichá

Oblíbené slavnosti se v současné době konají na nejrůznějších místech naší republiky, zde je výběr aspoň některých z nich.

Pokračování

POMOZME STROMŮM! Výzva Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s. samosprávám měst a obcí

21. 8. 2018 | autor: Anna Tichá

My, neziskové sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s. (SZKT) jsme znepokojeni kritickou situací krajiny v České republice. Alarmující je zejména stav stromů v sídlech. Zásadní problém spatřujeme v podcenění situace. Stromy v prostředí měst a obcí mají obecně ztížené podmínky pro růst a současné dlouhé periody sucha i dramatický nárůst teplot jsou pro mnohé fatální. A to má vliv přímý vliv i na obyvatele.

Pokračování

Skončila letní etapa květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc

20. 8. 2018 | autor: Mgr. Michaela Nováková

(TZ) Šest nápaditých zastavení centrální expozice „Rozkvetlá léta“ v pavilonu A, nové trendy ve svatební floristice, laboratoř experimentální botaniky, záplava voňavých květin právě vrcholícího léta, večerní prohlídka, odborný i zábavný program, Vyznání růžím či letní zahradnické trhy. To je jen výčet z náplně právě ukončené letní etapy květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc.

Pokračování

Suvenýry z dovolené - nepředvídatelné následky dovozu rostlin a rostlinných produktů

23. 7. 2018 | autor: Anna Tichá

Co bychom měli vědět než si dovezeme nějaký rostlinný suvenýr z dovolené. Informace k dovozu rostlinných suvenýrů - pomozte nám chránit přírodu!

Pokračování

Rozkvetl největší květ vodních rostlin Viktorie Cruzova

20. 7. 2018 | autor: Anna Tichá

Výstaviště Flora Olomouc ani letos není ochuzena o jedinečný květ Victorie cruziany (Viktorie Cruzova), který vykvetl v tropickém skleníku dnes v noci a bude zde k vidění díky zatažené obloze ještě do dnešního poledne (pátek 20. července), než se květ zavře. Další květy na sebe nenechají dlouho čekat.

Pokračování

Prvorepubliková zahrada i historický kolotoč - nově na nádvoří Národního zemědělského muzea v Praze

11. 7. 2018 | autor: Anna Tichá

(TZ) Neobvyklým výstupem vědeckého projektu je nová zahrada s prvorepublikovou úpravou na nádvoří Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Od středy 18. července čeká děti historický kolotoč, dospělé návštěvníky prvorepublikové druhy zahradních květin, ukázka dobové zahradní architektury i panelová výstava.

Pokračování

Projekt Rostlinolékařská profese - obor budoucnosti

2. 7. 2018 | autor: Anna Tichá

V letošním roce se již podruhé konala soutěž středních škol v projektu „Rostlinolékařská profese – obor budoucnosti “, kterou pořádala Česká společnost rostlinolékařská za podpory Ministerstva zemědělství ČR

Pokračování

Vermikompostér společnosti Plastia sklízí úspěchy a přichází s novými barvami

29. 6. 2018 | autor: Anna Tichá

(TZ) Na jaře loňského roku získal vermikompostér Urbalive české společnosti Plastia nejprestižnější světové ocenění v oblasti produktového designu Red Dot Award. Moderní podoba tohoto vermikompostéru pochází z dílny předního českého architekta a designéra, profesora Jiřího Pelcla. Ten jej navrhl nejen jako praktického pomocníka v domácnosti, který dokáže za pomoci žížal přeměnit rostlinné zbytky na kvalitní hnojivo, ale také jako stylový doplněk. Nyní se Plastia rozhodla rozšířit rodinu vermikompostérů Urbalive o další dva přírůstky. Kromě světle zelené a antracitové nyní můžete vybírat i z čokoládové barvy a odstínu slonová kost. Stačí navštívit e-shop www.plastia.eu.

Pokračování

Na trojských svazích vznikají jedinečná vína Botanická zahrada hl. m. Prahy pokřtila kolekci vín ročníku 2017

8. 6. 2018 | autor: Mgr. Klára Hrdá

(TZ) Památkově chráněná vinice sv. Kláry patří svou rozlohou i polohou k nejvýznamnějším vinicím v Praze. Od roku 1995 spadá do správy Botanické zahrady hl. m. Prahy, která se stará o její rozvoj i produkci místních vín. Tím navazuje na tradici trvající několik staletí, kdy byly trojské stráně osázené vinnou révou. Zároveň jde i o unikátní propojení botanické zahrady a rozsáhlého produkčního vinohradu, které umožňuje vznik škály jedinečných vín a ve světě nemá obdoby. Vína ročníku 2017 spojuje lehkost a svěží chuť. Dne 6. června se jejich kmotry stali prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., přední český dětský kardiolog, zároveň ale i milovník a znalec vín, společně s krásnými dámami, herečkami Janou Švandovou, Mahulenou Bočanovou, Markétou Hrubešovou a Světlanou Nálepkovou.

Pokračování