Zpravodaj

Výsledky soutěží vyhlášených při příležitosti výstavy FLORA OLOMOUC - HORTIKOMPLEX 2018

12. 10. 2018 | autor: Anna Tichá

Zápis ze soutěže Ovocnářské unie Čech a Moravy Zápis ze soutěže Zelinářské unie Čech a Moravy Zápis ze soutěže Svazu květinářů a floristů ČR

Pokračování

Při osazování lesů novými stromky vzrostl podíl listnáčů

12. 10. 2018 | autor: Anna Tichá

(TZ) Podle údajů Českého statistického úřadu majitelé lesů vysazují stále více listnaté stromy. Mezi nejčastěji vysazované listnáče patří buk a dub. Vyplývá to ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2017, kterou dnes schválila vláda.

Pokračování

Známe vítěze Zelené stuhy České republiky 2018!

9. 10. 2018 | autor: Anna Tichá

(TZ) V úterý 2. října 2018 byly pod záštitou Stále komise Senátu pro rozvoj venkova v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu, slavnostně vyhlášeny výsledky celostátní soutěže Zelená stuha České republiky 2018. Garantem tohoto ocenění a spoluvyhlašovatelem soutěže Vesnice roku je Ministerstvo životního prostředí, organizaci celostátní soutěže s podporou Ministerstva životního prostředí zajišťuje Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Pokračování

„Tržiště první republiky“ na podzimní Floře navštívilo nejvíce návštěvníků za posledních pět let

8. 10. 2018 | autor: Mgr. Michaela Nováková

(TZ) „Tržiště první republiky“ je vyprodáno, mikrofon utichl a za podzimní přehlídkou ovoce a zeleniny Flora Olomouc se zavřely brány. Za čtyři dny 4. – 7. října jimi prošlo na dvacet tisíc návštěvníků. Výstaviště Flora Olomouc nalákalo na ty nejlepší zahrádkářské výpěstky, odborné semináře, festival Olima, soutěž Flora košt a Flora džem, podzimní zahradnické trhy a mnoho dalšího. Rozkvetla i Viktorie královská, největší leknín světa.

Pokračování

Podzimní akce v zahradnických centrech v říjnu

5. 10. 2018 | autor: Anna Tichá

Tradiční akce členů Sdružení zahradnických center s.r.o. jako Dýňové slavnosti, Zelobraní, Podzimní tvoření apod.

Pokračování

Kongres IGCA v roce 2018 v České republice

21. 9. 2018 | autor: Petr Nechyba

V roce 2011 vstoupilo Sdružení zahradnických center do mezinárodní asociace zahradnických center (IGCA – International Garden Centre Association, www.intgardencentre.org). IGCA byla založena v roce 1960 a v současné době zastřešuje 18 členských zemí od Kanady po Jižní Afriku a pokud spočteme všechna zahradnická centra, která jsou členy národních asociací, dostaneme se k úctyhodnému číslu 2 320. Hlavní strategií IGCA je zlepšování světové úrovně zahradnických center a nejdůležitější činností je vzájemné sdílení a výměna informací a zkušeností z oboru. Díky vstupu do IGCA jsme se zapojili do komunikační platformy a otevřeli jsme si dveře mezi nejlepší zahradnické centra ve světě. Během členství jsme navázali a stále navazujeme kontakty a přátelství s kolegy a předáváme si důležité informace pro rychlejší rozvoj našich prodejen a obchodních strategií.

Pokračování

9. evropský šampionát mladých zahradníků

31. 8. 2018 | autor: Anna Tichá

(TZ) Ve dnech 20.–25.8.2018 se v areálu Střední zahradnické školy v Rajhradě uskutečnil již 9. ročník evropského šampionátu mladých zahradníků v odborných dovednostech. Tato soutěž se koná každé dva roky v některé evropské zahradnické škole, a to vždy v jiné zemi. Garantem soutěže bylo Společenství evropských zahradnických škol a zahradnických pedagogů se sídlem ve Švýcarsku, které sdružuje celkem 21 elitních zahradnických škol z celé EU. Organizátorem byla Střední zahradnická škola v Rajhradě.

Pokračování

Podzim v trojské botanické zahradě bude hýřit barvami Venkovní expozice se promění v pohádkový svět plný dýní a květin

31. 8. 2018 | autor: Mgr. Klára Hrdá

(TZ) S příchodem podzimu se do Botanické zahrady hl. m. Prahy opět vrátí oblíbené dýně. Už podvanácté zaplní Ornamentální zahradu široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Předlohou pro letošní hravá aranžmá byly pohádkové postavy známé z dětských knížek. Návštěvníci se tak od 22. září do 21. října v zahradě potkají třeba s  čarodějnicí, drakem či vodníkem. Závěr výstavy pak bude patřit tvůrčím duším, ať už dětským, nebo těm dospělým, během dýňových hrátek totiž může popustit uzdu své fantazie každý bez rozdílu věku. Z drobnějších plodů dýní vzniknou zvířátka, skřítci, různé příšerky i drobné dekorace, které zkrášlí zahradu, balkon či okenní parapet. O tom, že vydlabaná dýně s hořící svíčkou vykouzlí úsměv na každé dětské tváři, se přesvědčíte během oslavy svátku Halloween, jenž se v zahradě slaví už tradičně poslední říjnový den.

Pokračování

Dozrál čas na dožínky...

29. 8. 2018 | autor: Anna Tichá

Oblíbené slavnosti se v současné době konají na nejrůznějších místech naší republiky, zde je výběr aspoň některých z nich.

Pokračování

POMOZME STROMŮM! Výzva Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s. samosprávám měst a obcí

21. 8. 2018 | autor: Anna Tichá

My, neziskové sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s. (SZKT) jsme znepokojeni kritickou situací krajiny v České republice. Alarmující je zejména stav stromů v sídlech. Zásadní problém spatřujeme v podcenění situace. Stromy v prostředí měst a obcí mají obecně ztížené podmínky pro růst a současné dlouhé periody sucha i dramatický nárůst teplot jsou pro mnohé fatální. A to má vliv přímý vliv i na obyvatele.

Pokračování